Ars Sacra Fesztivál

Szeptember 6. (hétfő) 15.00
SZOMBATHELY BELVÁROS
A szombathelyi zsidó temető és a Szent Márton-temető megtekintése
Az Ars Sacra Fesztivál keretében vezetéssel tekinthetik meg az érdeklődők a szombathelyi zsidó temetőt, majd a Szent Márton-temetőt. A sétán ezúttal a különböző vallások és kultúrák jellemzőiről, szimbólumairól, kapcsolódásairól és egymásra hatásáról lesz szó. A temetőkben is fellelhető jegyek közös örökségünkről, keresztények és zsidók szombathelyi együttéléséről, mindennapjairól is mesélnek.
A zsidó temetőben a sétát vezeti: Mayer László, a Vasi Szemle főszerkesztője
A Szent Márton-temetőben a sétát vezeti: Orbán Róbert helytörténeti kutató
A program a zsidó temetőben kezdődik, majd a résztvevők - várhatóan 16 órakor - átsétálnak Szent Márton-temetőbe.
Találkozó: 15 órakor a zsidó temető bejáratánál (Bercsényi u. 28., a Bercsényi-iskolával szemben)
A részvétel ingyenes.

Szeptember 8. (szerda) 15.00
SZOMBATHELY BELVÁROS
A zsidó imaterem és a Szent Márton-templom meglátogatása
Templom-e a zsinagóga? Miben különbözik az istentiszteleti helyek belső elrendezése? Vannak-e közös szimbólumok vagy hasonlóságok a zsidó és a katolikus liturgiában? Egyebek mellett ezek is szóba kerülnek majd az Ars Sacra Fesztivál programjában, amelynek keretében az egykori szombathelyi zsinagóga melletti imatermet, majd a Szent Márton-templomot ismerhetik meg egy közös sétán a résztvevők.
Találkozó: 15 órakor a Zsidó Hitközség előtt (Batthyány tér 9.)
Az imaterem megtekintése után - a tervek szerint 15.45-kor - a résztvevők átsétálnak a Szent Márton-templomhoz, útba ejtve a zsidó közösség egykori intézményeit, épületeit/illetve ezek helyét.
A zsidó imatermet bemutatja: Márkus Sándor, a Szombathelyi Zsidó Hitközség elnöke
A Szent Márton-templomot bemutatja: dr. Kiss Gábor régész
Szeretettel várjuk az érdeklődőket!
A részvétel ingyenes.

Szeptember 9. (csütörtök) 16.00
SMIDT MÚZEUM
Közös örökségünk
Az Ars Sacra Fesztivál keretében kerekasztal-beszélgetésre várjuk az érdeklődőket a Smidt Múzeumba, ahol a zsidó és keresztény vallás és kultúra szombathelyi együttélése lesz a téma. Régészeti leletek tanúsága szerint zsidó közösség már az ókorban is élt Savariában, és később is - igaz, korlátozásokkal, de jelen voltak a város életében. Kapcsolatokat, párhuzamokat, egymásra hatásokat keresünk a város múltjában - felfedve, mit árulnak el minderről templomaink, temetőink és közös múltunk egyéb emlékei.
A kerekasztal-beszélgetés résztvevői:
dr. Kiss Gábor régész
Márkus Sándor, a Szombathelyi Zsidó Hitközség elnöke
Mayer László, a Vasi Szemle főszerkesztője
Orbán Róbert helytörténeti kutató
Moderátor: Tanai Ibolya
Szeretettel várjuk az érdeklődőket!
A belépés ingyenes.

Szervező: Savaria MHV Múzeum - Szent Márton Intézet