Múzeumi programok - 2022. december

SAVARIA MÚZEUM
Hic situs est
Kőtár
2022 nyarán fejezték be a Savaria Múzeum Kőtárának (Lapidarium) felújítási munkálatait. Az évezredes kőemlékek, a szó szoros értelmében új megvilágításba kerültek, így adódik a lehetőség egy tematikus sétára, a magyarországi római kőtárak talán legszélesebb időhorizontot átfogó gyűjteményében.
Ez alkalommal a temetkezéssel kapcsolatos emlékcsoport felfedezésére hívjuk az érdeklődőket. Arra leszünk kíváncsiak, miről mesélnek a kövek.
Tárlatvezető: Varga Péter (Cserga)

December 9-10. (péntek-szombat)
SZOMBATHELYI KÉPTÁR
Karácsonyi vásár
Nyitva: december 9. (péntek) 12.00–17.00
december 10. (szombat) 10.00–17.00
Karácsonyi vásár
A vásárban képző- és iparművészeti, design és kézműves termékekkel lehet elsődlegesen találkozni. Pl.: grafikák, festmények, táskák, házi szappanok, kékfestő termékek, egyedi zsákok, fa design, selyemmunkák, egyedi tervezésű ékszerek, étkészletek, cipők, párnák, kabátok, ruhák, szörpök, lekvárok, kézműves csokoládék stb.
A vásár nyitvatartási idejében kézműves foglalkoztató várja a gyerekeket és a felnőtteket.
Workshopok:
Péntek:
15.00 Csak természetesen! Ékszerkészítő workshop Söptei Eszter textilművész vezetésével
Minőségi bőrdarabokból épülnek majd nyakláncok az upcycling jegyében.
Részvételi díj: 1 500 Ft, a Second Hand támogatásával.

15.00 Karácsonyi sütinyalóka- (pop cake-)készítő workshop Czömpöly Eleonóra cukrászmester (Cake Art) vezetésével.
Sütinyalóka 2 ízben: karácsonyi fűszeres, csokoládés.
Részvételi díj: 4 500 Ft

Szombat:
10.30 Notesz- és fotóalbum-készítés japán könyvkötészeti technikával Binder Izabella grafikus vezetésével
Notesz mérete: B5 17,6x25 cm
Részvételi díj: 3 500 Ft

10.30 Szaloncukor-készítő workshop Czömpöly Eleonóra cukrászmester (Cake Art) vezetésével
Kézműves, hagyományos főzött és formázott szaloncukor 2 féle ízben.
Részvételi díj: 4 500 Ft

11.00 Kerámia karácsonyidísz-készítő workshop Nagy Boglárka keramikusművész vezetésével
Helyszín: Schrammel-gyűjtemény kerámiaműhelye (!)
A foglalkozáson résztvevők kerámia karácsonyfadíszeket készíthetnek, márványos technika alkalmazásával. A kész tárgyak mázatlanok lesznek, magastűzön égetve (1260°C).
A workshopra mindenki hozhat saját sütiszaggató formákat.
Részvételi díj: 2 000 Ft

13.00 Kötöttjáték-készítő workshop Szabóné Lesch Andrea vezetésével
Állatfigurákat kötünk színes, újrahasznosított fonalakból.
Részvételi díj: 1 000 Ft, a Second Hand támogatásával.

14.00 Plant Print workshop - asztali futó vagy díszpárnahuzat készítése Károlyi Anna festőrestaurátorral és Tóth Viki tervezőgrafikussal
Karácsonyi varázs a környezettudatosság jegyében a Plant Print márka létrehozóival. A workshopon bemutatott technikával saját tervezésű, egyedi, növényi nyomatos direkt printeket festhetsz lakástextilekre.
Részvételi díj: 16 250 Ft

15.00 Angyalka készítése tűnemeztechnikával Varga Erika kézművesmester (Kukutyin játékbolt) vezetésével
Részvételi díj: 2 000 Ft

A részvétel minden workshopon előzetes regisztrációhoz kötött! Jelentkezés: baki.orsolya@savariamuseum.hu

A karácsonyi vásárra a belépés ingyenes.

December 10. (szombat) 10.30
ISEUM SAVARIENSE
Mithras Savariában
Ingyenes tárlatvezetés

Az Isten, aki december 25-én született egy sziklából. Ezt a történetet mindenki ismeri, vagy mégsem? Ki az a Mithras? Kik tisztelték őt Savariában? Valóban karácsonykor született (ő is)?
A mai Szlovénia legrégebbi városában, Poetovióban (ma: Ptuj) a XIX. század végén jelentős felfedezést hozott a régészeti feltárás. A mithreaumban, vagyis Mithras templomában, megtalált oltár egy feliratot is tartalmazó bázis, amin Mithras születésének ábrázolása látható. Az oltáron fáklyát és tőrt tart Mithras, miközben épp kiemelkedik így a kőtömegből, amin egy kígyó fut körbe. A felirat magyar nyelvre fordított szövege a következő: „Az Isten Születésének Prudens, Primus rabszolgája, Antonius Rufusnak, a vámállomás elöljárójának helyettese (ti. állította).”
Az eredeti, páratlanul egyedülálló emlék tehát a poetoviói 1-es számú mithraeumban található, másolata azonban az Iseum Savariense állandó kiállításában.
Tárlatvezető: Sosztarits Ottó - régész

December 10. (szombat) 14.00
SZOMBATHELYI KÉPTÁR
Tőrbe csalt nemzedék
Ingyenes tárlatvezetés a Megtört progresszió című kiállításban
Tőrbe csalt nemzedék
Az „új gazdasági mechanizmussal” együtt járó társadalmi nyitás az 1960-as évek végén és a '70-es évek legelején szinte felrobbantotta a magyar művészeti életet. A hatalom rövid gyeplőn, de engedte a kibontakozó új művészetet, sőt némileg támogatta is a kezdeményezéseket. Abban a pillanatban azonban, amikor azt érezte, hogy a művészek ellene dolgoznak, közbelépett, és közvetlen vagy közvetett eszközökkel ellehetetlenítette a próbálkozásokat.
A Megtört progresszió című kiállításban az 1968 és 1975 közötti évek hazai történéseit és művészeti törekvéseit tekintjük át, bemutatva a magyar progresszió megszületését, az új művészeti utak sorsát.

Tárlatvezető: dr. Vig Károly kurátor, tudományos igazgatóhelyettes

December 10. (szombat) 15.30
SCHRAMMEL-GYŰJTEMÉNY
A raku misztikuma
A raku misztikuma

Lángok, füst, és színes fémesen csillogó repedezett mázas kerámia tárgyak. Talán ezek jutnak először eszünkbe a raku szó hallatán. A raku misztikuma című tárlatvezetés során fény derül arra, hogy honnan ered a technológia és milyen változásokon esett át az idők során. A tárlatvezetés rendhagyó módon egy rövid előadással kezdődik prezentáció formájában, majd a látogatóknak lehetőségük nyílik a hallottakat és látottakat a Schrammel-gyűjtemény állandó kiállításának anyagában megtapasztalni.
Tárlatvezető: Nagy Boglárka keramikusművész, múzeumpedagógus