Múzeumi programok – 2024. augusztus
Augusztus 3. (szombat) 16.00
JÁRDÁNYI PAULOVICS ISTVÁN ROMKERT
Griechenland, Griechenland über alles: Hölderlin Hüperionja
Ingyenes tárlatvezetés
Friedrich Hölderlin (1770–1843) valódi költői nagyságát csak az utókor ismerte fel. Az 1916-ban, Verdunnél elesett Norbert von Hellingrathnak köszönhetjük kései lírájának a felfedezését, ahogy ugyanő kezdeményezte műveinek első kritikai kiadását is. Ma már egyértelműen a világirodalom egyik legelső lírikusának tartjuk, aki – többek közt – óriási hatást gyakorolt Martin Heidegger kései filozófiájára is. Költészetét zászlójukra tűzték a hitleri Németország náci és a '60-as évek balos ideológusai egyaránt. Mint közismert, Hölderlinnek csak kevés idő adatott az alkotásra, hiszen életének második felét a híres tübingeni toronyszobában, szellemi elborultságban töltötte. Rousseau Julie-jének és Goethe Wertherjének a nyomdokaiba lépő levélregénye, a Hüperión két részletben, 1797-ben és 1799-ben jelent meg. És bár a regényben látszólag a XVIII. századi Görögországról van szó, a tét a németség önmagára ébredése a winckelmanni értelemben vett görögség recepcióján és a természet megélésén keresztül. És tudni kell: ha és amikor németségről beszélünk, Európát, mint eszményt értjük alatta. Europa über alles – mi is lehetne ennél aktuálisabb ma?
Tárlatvezető: Simon Gábor
Augusztus 4. (vasárnap) 15.00
ISEUM SAVARIENSE
Testrészek agyagból, azaz milyen ajándékot kaptak az antik istenek?
Ingyenes tárlatvezetés
Hogy kerülnek agyagból formázott lábak, kezek és egyéb testrészek (akár nemi szervek) egy istenség szentélyébe? Milyen szerepük volt az adott isten kultuszában? Kik és milyen rítus keretében helyezték el? Milyen más tárgyakat ajánlottak fel az isteneknek? Sétánkon ezen kérdéseknek eredünk a nyomába, mind az állandó, mind az Időszaki kiállítást érintve.
Tárlatvezető: Bíró Szilvia régész
Augusztus 10. (szombat) 14.00
SMIDT MÚZEUM
A Smidt Múzeum régiségtárának 6. századi leletei
Ingyenes tárlatvezetés
Régészeti gyűjteményének kialakításakor dr. Smidt Lajos arra törekedett, hogy abban az őskortól a kora újkorig lehetőleg az összes korszak tárgyai szerepeljenek. Így a kárpát-medencei népvándorlás korszakából származó nagyobb számú avar lelet mellett az azt megelőző hun és germán időszak is legalább egy-két darabbal képviselve legyen. A pannóniai 6. századot felidéző tárgyak a kb. 505/506 – 568 közt itt élt langobardok legjellemzőbb lelettípusait, a bepecsételt díszű edényeket és a nők által viselt fibulákat idézik fel.
Tárlatvezető: dr. Kiss Gábor régész
Augusztus 20. (kedd) 14.00
SZOMBATHELYI KÉPTÁR
(Új)kenyér és bor a festővásznon – Gasztronómia és művészet kapcsolata
Ingyenes tárlatvezetés
Bár írva vagyon, hogy nem csak kenyérrel él az ember, augusztus 20-án mégis minden gabonaalapú táplálékok legfontosabb darabját, az új kenyeret is köszöntjük. Az emberiség őstápláléka természetesen utat talált a festővászonra is, ahol gyakori kísérője a szőlő, de még inkább a bor. Ez a téma a Szombathelyi Képtár gyűjteményében található festményekről is visszaköszön. Tematikus tárlatvezetésünkre az új kenyeret ünneplő művekből válogattunk.
Tárlatvezető: Király Márton művészettörténész
Augusztus 20. (kedd) 15.00
SAVARIA MÚZEUM
Bronzkori hatalmi központok a Nyugat-Dunántúlon – magaslati települések, diadémok, aranykorongok
Ingyenes tárlatvezetés
A Magyar Nemzeti Múzeumba került Ság-hegyi leletanyag segítségével részletesebben megismerhetjük a késő bronzkori, kora vaskori regionális központ történetét. Nem nélkülözzük a korszak tágabb értelemben vett földrajzi, gazdasági, társadalmi, kulturális kereteinek felvázolását sem. Ez elengedhetetlen a kor, a kor embere és az általa létrehozott, régészetileg megfogható és értelmezhető tárgyi anyag értelmezéséhez, így sokkal izgalmasabbá, érdekesebbé válik a „holt tárgyak" üzenete.
Tárlatvezető: Varga Péter (Cserga)
Augusztus 20. (kedd) 15.00
VASI SKANZEN
Fal, födém és tető a Nyugat-Dunántúl népi építészetében
Ingyenes tárlatvezetés
A Vasi Skanzen megyénk népi építészetének legrégibb rétegét őrzi. Épületei a tájegységi jellemzők mellett még számos építészettörténeti információt hordoznak. A több mint fél évszázaddal ezelőtt kezdődő épületkiválasztásokat a műemlékvédelem szempontjai mellett az is vezérelte, hogy az áttelepítendő épületek a legtöbb tanulsággal szolgáljanak. A Skanzen így jó alapot biztosít arra, hogy megértsük, mi határozza meg az egyes falvak építkezését. A földrajzi és társadalmi környezet mellett miként hatnak egymásra az alkalmazott építőanyagok vagy az egyes épületszerkezetek. Hol építettek fából, mikor kezdtek elterjedni a tömés házak, miért nem jellemző megyénkben a vályogtégla? – és még számos kérdést megválaszolunk. Megértjük, miért van a kőházaknak hosszirányú, a boronaházaknak kereszt-mestergerendája, vagy miért marad fenn sokáig sövénypajták tetőszerkezeténél az ágasfa használata?
Tárlatvezető: Nagy Endre muzeológus
KARNEVÁL A MÚZEUMOKBAN
Augusztus 23. (péntek) 15.00
SCHRAMMEL-GYŰJTEMÉNY
Nyomhagyás – Tárlatvezetés a Schrammel Imre életmű-kiállításában
„… a művészet egyik lehetséges magyarázata a nyomhagyás. Az ember életében valamiféle nyomot akar hagyni. Az agyag azon kevés anyagok közé való, amiben, ha akarom, ha nem, a nyomom ott marad.”
A tárlatvezetés az állandó kiállítást, Schrammel Imre alkotópályájának sokszínűségét tárgycsoportjain keresztül mutatja be. Míg az első bronz állatfigurától eljutunk a női test plasztikusságát, annak változását megörökítő torzókig, látogatóink megismerkedhetnek a modern kerámiaművészet egyik kiemelkedő alakjának művészi gondolatvilágával.
Augusztus 23. (péntek) 16.30
SZOMBATHELYI KÉPTÁR
TŰRÉSHATÁR I Tű-rés-határ
Tárlatvezetés a VIII. Nemzetközi Textilművészeti Triennálé kiállításában
Nagy utat tett meg a modern textilművészet az első, 1970-ben megnyitott Fal- és tértextil biennálé óta. Szombathely városa büszke lehet, hogy több mint 50 éve fórumot biztosít a szálművészet alkotóinak. A fal- és tértextil mellé az évek során további kategóriák sorakoztak fel: 1973-ban az iparitextil biennálé, 1976-tól a nemzetközivé vált minitextil kiállítás, 1998-ban a zászló, majd a szalag. Idén a VIII. Nemzetközi Textilművészeti Triennálé közel 300 alkotással várja a városunkba látogatókat.
Augusztus 24. (szombat) 10.00–18.00
ISEUM SAVARIENSE
A Római Birodalom több mint 60 ismertté vált római kori Isis-temploma közül az 1955-ben, Szombathelyen megtalált Iseum az európai tartományok legnagyobb szentélykomplexuma volt. Minden bizonnyal a Duna-vidéki Isis-tisztelet központja lehetett a hatalmas épületegyüttes. Falai között a Savaria Történelmi Karnevál keretében újjáélednek az antik római hétköznapok. Isis-szertartások, kincskereső és sírbontó kalandok, ókori fazekasok remekei várják az érdeklődőket.
Egész napos programok:
- Isteni játékok Isis savariai otthonában
- Tárgyalkotás, új- és ókori játékok korhatár nélkül
Programok:
10.15
Templomnyitó szertartás: Apuleius antik író és Isis pap alapján rekonstruált szöveggel az Iseum Savariense és a Panniculus Régészeti Egylet közreműködésével
10.30
Isis itt, ott, mindenütt – tárlatvezetés az Iseum állandó és időszaki kiállításában
11.00
Séta az ókori Savariában – Az OTP Bank alatti római városrészlet megtekintése szakmai vezetéssel, csak előzetes bejelentkezés alapján! Egységes ár: 1 500,- Ft/fő, bejelentkezés helye és jegyvásárlás az Iseum Savariense jegypénztáránál – az Iseumba szóló belépő nem tartalmazza az OTP Bank alatti városrészletben zajló tárlatvezetést. Egy-egy tárlatvezetésen legfeljebb 25 fő vehet részt.
14.30
Home of Isis in Savaria – English guide in the permanent exhibition of the Iseum Savariense
15.00
Séta az ókori Savariában – Az OTP Bank alatti római városrészlet megtekintése szakmai vezetéssel, csak előzetes bejelentkezés alapján! Egységes ár: 1 500,- Ft/fő, bejelentkezés helye és jegyvásárlás az Iseum Savariense jegypénztáránál – az Iseumba szóló belépő nem tartalmazza az OTP Bank alatti városrészletben zajló tárlatvezetést. Egy-egy tárlatvezetésen legfeljebb 25 fő vehet részt.
16.00
Navigium Isidis/Ploiafesia ünnepe – Isis istennő hajójának jelképes vízre bocsátása Isis papjaival és papnőivel – rekonstruált szertartás az Iseum Savariense, a Panniculus Régészeti Egylet közreműködésével
17.00
Isteni gyümölcsök – Az ehető tárlat. Séta az Iseum kertjében és állandó kiállításában az ókori istenek kedves gyümölcsei között. A tárlatvezetés után gyümölcsökből készült ételek kóstolója. Előzetes bejelentkezés alapján, max. 30 fő részvételével. Részvételi díj a belépődíj felett 1 000,- Ft/fő.
17.45 Templomzáró szertartás
Augusztus 24. (szombat) 11.00
SMIDT MÚZEUM
A Smidt Múzeum kincsei
Tárlatvezetés az állandó kiállításban
A tárlatvezetés során az érdeklődők megismerkedhetnek dr. Smidt Lajos múzeumalapító sokoldalú személyiségével, a régiségtár, a hadtörténeti- és fegyvergyűjtemény, valamint a könyvgyűjtemény legértékesebb darabjaival. A barokk, empire és biedermeier termek visszaidézik a 17–19. századi dunántúli nemesek és polgári családok otthonának milliőjét. Emellett számos történelmi személyiséghez és művészhez kötődő emléket is megtekinthetnek látogatóink.
Augusztus 24. (szombat) 14.00
SMIDT MÚZEUM
Örökségünk, a Madarászok
Tárlatvezetés az időszaki kiállításban
A kiállítás az egyik legnagyobb magyar historikus festő, Madarász Viktor és lánya, Adeline hagyatékából közel 40 műtárgyat vonultat fel, amelyek különleges betekintést engednek a festőművész nem mindennapi életútjába. Kiemelt helyet kapnak az 1848–49-es forradalom és szabadságharc jeles alakjaihoz kötődő műalkotások. A térben megelevenedik az egykori kelenhegyi műterem is, amelyet a Madarász család karosszéke, asztala, a művész festőszekrénye, kedvenc bársonykabátja és a családjáról készült portrék tesznek teljessé.
Augusztus 24. (szombat) 15.00
SCHRAMMEL-GYŰJTEMÉNY
Nyomhagyás
Tárlatvezetés a Schrammel Imre életmű-kiállításában
„… a művészet egyik lehetséges magyarázata a nyomhagyás. Az ember életében valamiféle nyomot akar hagyni. Az agyag azon kevés anyagok közé való, amiben, ha akarom, ha nem, a nyomom ott marad.”
A tárlatvezetés az állandó kiállítást, Schrammel Imre alkotópályájának sokszínűségét tárgycsoportjain keresztül mutatja be. Míg az első bronz állatfigurától eljutunk a női test plasztikusságát, annak változását megörökítő torzókig, látogatóink megismerkedhetnek a modern kerámiaművészet egyik kiemelkedő alakjának művészi gondolatvilágával.
Augusztus 24. (szombat) 16.30
SZOMBATHELYI KÉPTÁR
TŰRÉSHATÁR I Tű-rés-határ
Tárlatvezetés a VIII. Nemzetközi Textilművészeti Triennáléban
Nagy utat tett meg a modern textilművészet az első, 1970-ben megnyitott Fal- és tértextil biennálé óta. Szombathely városa büszke lehet, hogy több mint 50 éve fórumot biztosít a szálművészet alkotóinak. A fal- és tértextil mellé az évek során további kategóriák sorakoztak fel: 1973-ban az iparitextil biennálé, 1976-tól a nemzetközivé vált minitextil kiállítás, 1998-ban a zászló, majd a szalag. Idén a VIII. Nemzetközi Textilművészeti Triennálé közel 300 alkotással várja a városunkba látogatókat.
Augusztus 25. (vasárnap) 10.00–18.00
ISEUM SAVARIENSE
A Római Birodalom több mint 60 ismertté vált római kori Isis-temploma közül az 1955-ben, Szombathelyen megtalált Iseum az európai tartományok legnagyobb szentélykomplexuma volt. Minden bizonnyal a Duna-vidéki Isis-tisztelet központja lehetett a hatalmas épületegyüttes. Falai között a Savaria Történelmi Karnevál keretében újjáélednek az antik római hétköznapok. Isis-szertartások, kincskereső és sírbontó kalandok, ókori fazekasok remekei várják az érdeklődőket.
Egész napos programok:
- Isteni játékok Isis savariai otthonában
- Tárgyalkotás, új- és ókori játékok korhatár nélkül
Programok:
10.15
Templomnyitó szertartás: Apuleius antik író és Isis pap alapján rekonstruált szöveggel az Iseum Savariense és a Panniculus Régészeti Egylet közreműködésével
10.30
Isis itt, ott, mindenütt – tárlatvezetés az Iseum állandó és időszaki kiállításában
11.00
Séta az ókori Savariában – Az OTP Bank alatti római városrészlet megtekintése szakmai vezetéssel, csak előzetes bejelentkezés alapján. Egységes ár: 1 500,- Ft/fő, bejelentkezés helye és jegyvásárlás az Iseum Savariense jegypénztáránál – az Iseumba szóló belépő nem tartalmazza az OTP Bank alatti városrészletben zajló tárlatvezetést. Egy-egy tárlatvezetésen legfeljebb 25 fő vehet részt.
14.30
Home of Isis in Savaria – English guide in the permanent exhibition of the Iseum Savariense
15.00
Séta az ókori Savariában – Az OTP Bank alatti római városrészlet megtekintése szakmai vezetéssel, csak előzetes bejelentkezés alapján. Egységes ár: 1 500,- Ft/fő, bejelentkezés helye és jegyvásárlás az Iseum Savariense jegypénztáránál – az Iseumba szóló belépő nem tartalmazza az OTP Bank alatti városrészletben zajló tárlatvezetést. Egy-egy tárlatvezetésen legfeljebb 25 fő vehet részt.
16.00
Navigium Isidis/Ploiafesia ünnepe – Isis istennő hajójának jelképes vízre bocsátása Isis papjaival és papnőivel – rekonstruált szertartás az Iseum Savariense, a Panniculus Régészeti Egylet közreműködésével
17.00
Isteni gyümölcsök – Az ehető tárlat. Séta az Iseum kertjében és állandó kiállításában az ókori istenek kedves gyümölcsei között. A tárlatvezetés után gyümölcsökből készült ételek kóstolója. Előzetes bejelentkezés alapján, max. 30 fő részvételével. Részvételi díj a belépődíj felett 1 000,- Ft/fő.
17.45 Templomzáró szertartás
Augusztus 25. (vasárnap) 14.00
SMIDT MÚZEUM
A Smidt Múzeum kincsei
Tárlatvezetés az állandó kiállításban
A tárlatvezetés során az érdeklődők megismerkedhetnek Dr. Smidt Lajos múzeumalapító sokoldalú személyiségével, a régiségtár, a hadtörténeti- és fegyvergyűjtemény, valamint a könyvgyűjtemény legértékesebb darabjaival. A barokk, empire és biedermeier termek visszaidézik a 17–19. századi dunántúli nemesek és polgári családok otthonának milliőjét. Emellett számos történelmi személyiséghez és művészhez kötődő emléket is megtekinthetnek látogatóink.
A Savaria Történelmi Karnevál idején (augusztus 23-25.) érvényes belépőjegyárak:
Teljes árú belépőjegy: 2 000,- Ft/fő
Kedvezményes (50%) belépőjegy: 1 000,- Ft/fő
Családi jegy (1 vagy 2 felnőtt és 2 gyermek): 3 000,- Ft/család
Tagintézményi napijegy (az adott napon többszöri belépésre jogosít): 3 000,- Ft/fő
- Önálló napijegy: Savaria Múzeum; Iseum Savariense
- Összevont napijegy:
Smidt Múzeum – J.P.I. Romkert
Szombathelyi Képtár – Schrammel-gyűjtemény
Tagintézményi kedvezményes (50%) napijegy (az adott napon többszöri belépésre jogosít): 1 500,- Ft/fő
- Önálló napijegy: Savaria Múzeum; Iseum Savariense
- Összevont napijegy:
Smidt Múzeum – J.P.I. Romkert
Szombathelyi Képtár – Schrammel-gyűjtemény
Tagintézményi családi napijegy (1 vagy 2 felnőtt és 2 gyermek) (az adott napon többszöri belépésre jogosít): 6 000,- Ft/család
- Önálló napijegy: Savaria Múzeum; Iseum Savariense
- Összevont napijegy:
Smidt Múzeum – J.P.I. Romkert
Szombathelyi Képtár – Schrammel-gyűjtemény