Szent Márton öröksége - nemzetközi konferencia

Savaria Megyei Hatókörű Városi Múzeum – Szent Márton Intézet
Szent Márton Európai Kulturális Útvonal Magyarországi Tanácsa
Támogató:
Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata és az Interreg Central Europe NPA projekt
Időpont: 2019. május 16 – 17.
Helyszín: Szombathelyi Képtár – konferenciaterem - Szombathely, II. Rákóczi Ferenc u. 12. (május 17. – Szombathely – Kőszeg – Lukácsháza)

A rendezvény célja: elősegíteni azt, hogy a Szent Mártonhoz kapcsolódó helyi hagyományok és szokások minél több helyen a nemzeti vagy a regionális örökség hivatalosan elismert részévé váljanak
A konferencia ideje alatt a Képtár előcsarnokában megtekinthető a
csesztvei (Nógrád megye) Szent Márton templom felújított oltárképe

A konferencia moderátora: Szommer Ildikó, Savaria Megyei Hatókörű Városi Múzeum-Szent Márton Intézet vezetője
A tanácskozás nyelve magyar és angol, szinkrontolmácsolást biztosítunk!

Program:
Május 16.csütörtök

8.30-9.00 Regisztráció

9.00-9.30 Köszöntők
- Dr. Puskás Tivadar, Szombathely Megyei Jogú Város polgármestere
- Krucsainé Herter Anikó helyettes államtitkár, Kultúráért Felelős Államtitkárság, EMMI

9.30-11.00 Előadások
- Szent Márton örökség útjai Pannoniában - Csapláros Andrea múzeumigazgató (Savaria Megyei Hatókörű Városi Múzeum)
- Szent Márton szellemi öröksége, mint „UNESCO világörökség” – az utrechti példa - Rien   Sprenger (Sint Maartensberaad – Utrecht, Hollandia)
-  Milyen út vezet a megvalósuláshoz? – lehetőségek és tapasztalatok – Csonka-Takács Eszter igazgató (Szellemi Kulturális Örökség Igazgatóság – Szentendre)

11.00-11.15 Szünet-büfé

11.15-12.45 Előadások
- A szülőhely öröksége – tények, legendák, hagyományok – Kiss Gábor régész-történész (Savaria Múzeum – Szent Márton Intézet)
- Szent Márton monostora – Hagyomány és megújulás a szerzetespüspök kultuszában -
 Dejcsics Konrád OSB, kulturális igazgató (Pannonhalmi Főapátság)
-  Mártoni hagyományőrzés és „útépítés” Szlovákiában – a cserényi példa – Martin Kvak és Szűcs Éva (Rada Európskej kultúrnej cesty svätého Martina na Slovensku)

12.45-13.00 Hozzászólások
13.00-14.00 Büféebéd a helyszínen
14.00-15.45 Előadások
- A mártoni örökség Észak-Rajna-Vesztfáliában – Út a hivatalos elismeréshez – Jeyaratnam Caniceus (Kempen, Németország)
- Márton tisztelete Pugliában – Silvio Spiri (Centro Culturale San Martino Puglia – Taviano, Olaszország)
- Szent Márton tiszteletének újjáéledése Keszthelyen – Csángó Zsuzsa, Ráczné Páldy Eszter (Városvédő Egyesület – Keszthely)

15.45-16.15 Hozzászólások, összegzés

16.15-16.30 Szünet-Büfé

16.30-18.00
- Az Interreg CENTRAL EUROPE NewPilgrimAge projekt bemutatása – Szakály Szabolcs osztályvezető (Polgármesteri Hivatal – Szombathely)

Május 17. péntek

9.00 Találkozás a Szent Márton templomban
Ahol a legenda szerint Márton megszületett – a szülőhely egy régész szemével   - Kiss Gábor (Savaria Múzeum – Szent Márton Intézet)

9.30 – Utazás autóbusszal Kőszegre

Egy újjáéledő félévezredes hagyomány – Miként védte meg Márton a várost 1532-ben?
A Szent Márton-jelenés bemutatása – Tóth Botond, közreműködnek a Kőszegi Darabontok.
Rövid séta a városban, majd továbbutazás Lukácsházára

- Szent Márton máig élő tisztelete a magyar népszokásokban és a gasztronómiában - Barna Gábor (Szegedi Tudományegyetem – Néprajzi Intézet)
- A poznani (Lengyelország) Szent Márton kifli bemutatása - Bönditzné Siwiec Magdalena

- A Szent Márton Út szerepe az örökség ápolásában – zárszó – Orbán Róbert (Szent Márton Európai Kulturális Útvonal Magyarországi Tanácsa)