CSOMAGAJÁNLATOK 2022-2023
Az előző évekhez hasonlóan a Savaria Megyei Hatókörű Városi Múzeum a 2022–2023-as tanévben is kedvezményes múzeumpedagógiai foglalkozássorozatokat kínál óvodai és iskolai csoportok részére.
A programok nyitvatartási időben péntekig, előzetes bejelentkezés alapján látogathatóak.
A foglalkozássorozatra regisztrációs adatlap kitöltésével lehet jelentkezni, amely elektronikus formában elérhető itt:
JELENTKEZÉS
A 2022/2023-as tanévben öt alkalmas bérletet választhatnak a diákok, minden korosztályban:
Öt helyszín – Savaria Múzeum, Szombathelyi Képtár, Smidt Múzeum, Iseum Savariense, Vasi Múzeumi Látványtár.
A programok nyitvatartási időben péntekig, előzetes regisztrációt követően látogathatók.
A foglalkozássorozatra regisztrációs adatlap kitöltésével lehet jelentkezni, amely elektronikus formában elérhető a
www.savariamuseum.hu honlapon,
2022. szeptember 5-től-október 16-ig.
CSOMAGAJÁNLATOK
A 2022/2023-as tanévben a múzeumpedagógiai sorozat bérletében 5 helyszínen – Savaria Múzeum, Szombathelyi Képtár, Smidt Múzeum, Iseum Savariense, Vasi Múzeumi Látványtár – ajánlunk tematikus múzeumi foglalkozásokat.
A foglalkozássorozatra kizárólag regisztrációs adatlap kitöltésével lehet jelentkezni, amely elektronikus formában elérhető a
www.savariamuseum.hu honlapon
2022. szeptember 5-től 2022. október 16-ig.
Telefonon és e-mailben, illetve 2022. október 16. után sorozat-regisztrációt nem áll módunkban elfogadni!
A foglalkozások látogatása a hatályos jogszabályok és a részvételi szabályzatban, tájékoztatóban foglaltak elfogadása alapján lehetséges.
A sorozaton történő részvétel feltétele a bérleti díj befizetése, amellyel egyúttal a részvételi szabályzatot is elfogadja a jelentkező.
Részvételi szabályzat és tájékoztató
A sorozaton történő részvétel feltétele a bérlet megváltása 2022. szeptember 5. és október 16. között, készpénzben vagy átutalással. Készpénzes fizetés: nyitvatartási időben a Savaria Múzeum recepcióján. Átutalással történő fizetés esetén kérjük, a
gazdugy@savariamuseum.hu e-mail-címen vegye fel a kapcsolatot kollégánkkal!
A bérlet csak egyben érvényesíthető, az 5 alkalmas és helyszínes múzeumpedagógiai csomag nem megbontható!
A már visszaigazolt időpont lemondására/módosítására a bérletben a tanév során 2 alkalommal biztosítunk lehetőséget. Ennek feltétele, hogy az időpont-módosítási szándékot a program előtt legalább 48 órával jelezni kell a múzeumpedagógiai koordinátornak!
Amennyiben a visszaigazolt időpont módosítási szándékát 24 órán belül jelzi a múzeumpedagógiai koordinátornak, akkor a bérleten belül egy alkalommal áll módunkban új időpontot biztosítani!
Amennyiben az időpontok lemondása a fent leírt 48, illetve 24 órán belül történik, az elmaradt foglalkozás(oka)t 2023. május 15. és június 15. között tudjuk megtartani.
Amennyiben a résztvevő csoport a visszaigazolt időpontjára nem érkezik meg, és ezt előzetesen nem jelzi sem az intézmény koordinátorának, sem az intézmény múzeumpedagógus munkatársának, a foglalkozást nem áll módunkban másik időpontban pótolni!
Amennyiben a csoport nem a korábban visszaigazolt helyszínre, más tagintézménybe érkezik, a foglalkozást nem tudjuk megtartani és pótlásra sincs lehetőség.
Kérjük a csoportokat, hogy pontosan érkezzenek, mert a foglalkozásokat nem tudjuk a korábban megjelölt időpontnál tovább tartani.
Amennyiben tagintézményünk kénytelen a foglalkozást előre nem látható ok miatt lemondani, minden esetben biztosítjuk a pótlás lehetőségét a közösen egyeztetett időpontban.
A múzeumpedagógiai sorozat foglalkozásait a 2022/2023-as tanévben 2022. október 10. és 2023. május 15. között valósítjuk meg tagintézményeinkben.
A foglalkozásokat 4–16 év közötti gyermekeknek, fiataloknak ajánljuk.
Kérjük a pedagógus kollégákat, hogy ezt a jelentkezésnél vegyék figyelembe, különös tekintettel az óvodás korosztály alsó korhatárára!
A foglalkozások beltéren zajlanak, így rossz idő esetén is megtartjuk ezeket.
A foglalkozások helyszíne muzeális intézmény, ezért a gyermekek és a műtárgyak épségének megőrzése érdekében fokozott figyelmet kérünk a kísérő pedagógusoktól!
A foglalkozásokról és résztvevőiről fotó- és videófelvételek készülhetnek, melyeket kizárólag dokumentálásra, illetve a Savaria Megyei Hatókörű Városi Múzeum nyilvános felületein használunk fel. Amennyiben nem járul hozzá, hogy Önről, illetve csoportjáról felvétel készüljön, kérjük informálja erről a felvételt készítő kollégákat!
Az elmúlt évek tapasztalata alapján – a sok csoportra és a nagy létszámra való tekintettel – kérjük Önöket a fenti szabályok betartására a foglalkozások zökkenőmentes lebonyolítása érdekében. Együttműködésüket köszönjük!
Régi történetek - SOROZAT
Helyszínek: Savaria Múzeum, Szombathelyi Képtár, Smidt Múzeum, Iseum Savariense, Vasi Múzeumi Látványtár
Részvételi díj- minden korosztályban: 4000 Ft/fő
A foglalkozások időtartama minden korosztály esetében: 60 perc.
ÉVTIZED
Óvodai csoportoknak
1-2. osztályos diákcsoportoknak
időtartam: 60 perc/ foglalkozás
részvételi díj: 4000 Ft/fő
óvodai csoportoknak 4–7 éves korig és
1–2. osztályos diákcsoportoknak
Elefont, vagy telefont? – beszéljük meg!
Annyi, de annyi mondanivalónk van! Beszélünk ülve, állva, séta, evés és játék közben, sőt néha még álmunkban is. Okostelefonon, számítógépen társalgunk távollévő rokonainkkal, barátainkkal, ismerőseinkkel. A foglalkozás, amelynek során bizonyára megcsördül egy-egy régi telefon is, a kapcsolattartás történetéről, szabályairól szól.
Barátaim! Láttátok, hallottátok, használtátok?
Tárcsázós telefon, hanglemez és sok minden egyéb… Régi tárgyak mesélnek arról, hogyan szórakoztak, milyen zenét hallgattak szüleitek, nagyszüleitek fiatalkorukban.
Vajon felismered-e, mi ez a nagy, sárga valami? És tudod-e, mire használták? (Megsúgom, ez egy telefon…) Vagy láttál már hanglemezt? Hallottad, hogyan szól? (Valószínűleg még nem…)
Kedves Alfa-generáció, csapjunk a húrok közé! Nézzük meg, mennyit változott a világ, amióta nagyszüleitek megszülettek!
Fedezzük fel a ’60-as, ’70-es éveket együtt, játékosan a Képtár új kiállításában!
„És még Bambi is kapható”
Ha nyár, akkor nyaralás! Vízpart, strand és kemping. Nagyszüleink előszeretettel kempingeztek, egyik kedvenc úti céljuk a Balaton volt. Merre utaztak még? Mennyi időbe telik felállítani egy sátrat? Mi az a térkép, és mi mást rejt még a kempingfelszerelés? A kempingezés világával ismerkedve minden apró részletre fény derül és még egy közös kempingezés is belefér!
Egy nagyon is szokatlan ásatási területen, az Iseum kiállításában újabb felfedezésre váró kutatóárkok fölé hajolva kezdetét veszi ismét az izgalmas feltáró munka. A legfiatalabb régészek, vagyis az archeomanók játék közben – megértve és megélve az ásatási tevékenységet – követhetik végig a régészeti tárgyak útját a lelőhelytől egészen a kiállításig. Iseumtól Iseumig.
Egyszer volt, hol nem volt…
A foglalkozáson régi mesék és animációs filmek segítségével fedezzük fel közösen a Látványtár természettudományi gyűjteményét. Ebben többek közt a kis Vuk, Dr. Bubó, Ursula nővér, Sólyom csőrmester, Sün Balázs és sok más állati mesehős lesz a segítségünkre. Tényleg minden róka ravasz? Miért bölcsek a baglyok?
Fáznak télen a sünök? Milyen hasonlóságok és különbségek vannak a mesékben szereplő, valamint a körülöttünk élő állatok között? Interaktív feladatok és játékok segítségével keressük a választ az ilyen és ehhez hasonló kérdésekre.
ÉVSZÁZAD
3-4. évfolyamos diákcsoportoknak
időtartam: 60 perc/ foglalkozás
részvételi díj: 4000 Ft/fő
„A jó gyerek örül az egyesnek” – régi történetek az iskolapadból
Milyen lehetett az elemi iskola 80–100 esztendővel ezelőtt? Hogyan tanulták meg a kisdiákok a betűvetés, számolás-mérés tudományát, az illedelmes viselkedés szabályait? Milyen tanszerek, taneszközök segítették őket az ismeretszerzésben? – Ezekre a kérdésekre keressük a választ, miközben beleképzeljük magunkat egy régi oktatási intézmény hétköznapjaiba.
Mi lenne, ha … időutazhatnánk?
Mit mesélnek nekünk a „nagy generáció” magyar szobrászainak, festőinek, iparművészeinek, zenészeinek, plakáttervezőinek, grafikusainak alkotásai? Hogyan éltek, szórakoztak nagyszüleink és szüleink az 1960-as, ’70-es években? Szerepjáték 2022-ben és 2023-ban az új időszaki kiállításunkban. Hol máshol, mint a Szombathelyi Képtárban?
Gyere velem, utazzunk valahová!
Elsőre talán nem is gondolnánk, hogy a Smidt Múzeum gyűjteményében mennyi különböző helyről származó képeslap bújik meg. Smidt Lajos maga is sokfelé járt, mindemellett a világ minden tájáról érkeztek hozzá képeslapok. Egy interaktív utazás segítségével közösen felfedezzük ezeket, bebarangoljuk hazánk és a világ különféle tájait, végül pedig elkészítjük a saját képeslapunkat.
„Lucius nem beszélhet”
Az ókori szerző, Apuleius az egyiptomi eredetű Isis-kultusz beavatott papja volt. Fennmaradt anekdotagyűjteményének főhőse, Lucius figurája ihlette az iseumi foglalkozásokon rendszeresen fel-feltűnő római kisfiú alakját. E foglalkozások résztvevői a segítőkész, ám igencsak feledékeny Lucius egy-egy napját, fiktív savariai életének kalandos történéseit kísérhetik figyelemmel. Ezúttal a legjelentősebb iseumi ünnep, Isis hajózási ünnepének egyik résztvevőjeként láthatjuk őt viszont. Rengeteg feladat, próbatétel vár a fiúra, minden segítség jól jöhet. Ám a szertartásról Lucius nem beszélhet…
Séta a múltban
Nagyszüleink mindig mondták: „Láttam én már karón varjút!” – de mit is jelent ez pontosan? Sok régi történetnek, szólásnak és közmondásnak állatok a „főszereplői”. Kuszma, halálmadár, repülő drágakő, bugybóka, aranymálinkó… mik lehetnek ezek? A foglalkozás során egyebek mellett fény derül az említett elnevezésekre is, valamint megismerjük a Látványtár gyűjteményében lévő állatokhoz és növényekhez kapcsolódó népi hiedelmeket, történeteket, közmondásokat és szólásokat. Az ismeretszerzést játékos és interaktív feladványok teszik igazi élménnyé.
ÉVEZRED
5-8. évfolyamos diákcsoportoknak
időtartam: 60 perc/ foglalkozás
részvételi díj: 4000 Ft/fő
Szombathelyi történetek
A foglalkozás résztvevői olyan elfeledett történeteket elevenítenek fel, amelyek Szombathely egyes városrészeihez, épületeihez, létesítményeihez kötődnek. Időbeli és térbeli utazásuk során például a püspökvártól a Karicsáig, a Prátertől a Bagolyvárig, a reptértől a Kálváriáig barangolhatnak.
„Mama, papa, ne boomerkedjetek már!”
Sokszor halljuk a szóbeszédben, chat-falakon, generációs vitákban ezt a mondatot, főleg a 2010 után születettektől.
A vélemény és a gondolatok, valamint az érzelmek szabad kinyilvánítása nekünk-nektek a mindennapok természetes része. (Vagy mégsem?) Így volt ez mindig? Mit köszönhetünk mi és globális társadalmunk a ’68-as generációnak? Hogyan és honnan indult a háború utáni nyugati kultúrában, majd Kelet-Európában az a kulturális identitás, mely ma egyértelműen az életünk része? Kérdések, melyekre a
Megtört progresszió zenei és képzőművészeti kiállításban keresünk együtt válaszokat.
A kezdetek nyomában
A Smidt Múzeum 1971-ben nyitotta meg kapuit a látogatók előtt. A múzeum állandó kiállítása Smidt doktor elképzelései alapján valósult meg. Hogyan is rendezte be a gyűjtőszenvedélyéről ismert orvos a kiállítást? Milyen tárgyakat mutattak be? Vajon mennyit változott azóta a múzeum állandó kiállítása? A termeket végigjárva mindenre választ kapunk, aztán pedig egy saját tárlatot is megtervezünk!
„Egyiptomban jártunk”
Témánk ezúttal a régészeti gyűjtőszenvedély és a századfordulón tett egyiptomi utazások. Felidézzük Gothard Jenő és Gothard István 1908-as egyiptomi-szudáni útját, valamint a Nílus völgyének mítoszait az
Isis savariai otthona című állandó kiállítás ókori egyiptomi egységének, a Gothard-hagyaték emlékeinek bemutatásával
Legendák nyomában
Kik voltak a 20. század jelentős magyar természettudósai, biológusai, ornitológusai és botanikusai? Egyáltalán mit is jelentenek ezek az elnevezések? Melyik „madarászunk” jelentős számú preparátuma gazdagítja a Savaria Múzeum természettudományi gyűjteményét és ki volt a növényvilág megörökítésének egyedülálló mestere? A foglalkozás során mindamellett, hogy választ kapunk ezekre a kérdésekre, megismerkedünk a hazai természetvédelem kialakulásával és fontosságával, valamint felfedezzük a Látványtár gyűjteménye és a kor kiemelkedő tudósainak munkássága közötti kapcsolatokat.